Mit értsünk energiatakarékosság alatt? Most csak „divatja” van annak, hogy erről annyit beszélünk? A szakember válaszol…
– A régmúlt időkben nem volt/lehetett törekvés az, hogy energiatakarékossági szempontok érvényesüljenek akkor is, ha anno ők (a tervezők-kivitelezők) nem így fogalmazták meg? – Az éghajlatváltozás hatásait már közvetlenül is érezzük, egyre szélsőségesebb az időjárás, az óceánok szintje emelkedik, az édesvíztartalékok csökkennek, és a termőföldek elsivatagosodnak. Ugyanakkor kialakult az energiaválság, mert világszinten megnövekedett az energia iránti igény, de a fosszilis energiaforrások végesek. Az energiatakarékosság egy szükségszerűség, nem egy divat.
Természetesen a múltban nem volt ennyire fontos az energiatakarékosság, hiszen 1950-ben a Föld lakossága csak 2,5 milliárd ember volt, ma viszont már közel 8 milliárd ember él a Földön, és sokkal kevesebb fosszilis energia áll az emberiség rendelkezésére. Ezért van szükség a takarékosságra.
Az energiahatékonyság csak egy része annak a törekvésnek, hogy fenntarthatóvá tegyük az építőipart. Az alternatív megújuló energiaforrások elterjedése és felhasználása is szükségszerűség.
Úgyszintén elkerülhetetlen a körforgásos gazdaság (circular economy) megvalósítása az építőiparban.
Ez az átállás azt szeretné elérni, hogy a mostani lineáris gazdasági modell egy körforgásos modellé alakuljon, a nagy nyersanyag- és energia-felhasználó építőanyag-gyártás helyett a meglévő építőanyagokra összpontosítsunk, az újrahasznosítást helyezzük előtérbe. Ugyanakkor egyre fontosabb szerepet játszik a fa, mint építőanyag.
Nálunk is egyre ismertebbé válnak a fa alapú környezetbarát szigetelések (például cellulóz vagy a fagyapot szigetelés), és a faszerkezetű házak építése. A felhasznált fa megköti a CO2-t, ezáltal csökkenti a globális felmelegedésért felelős anyag mennyiségét a természetben.
– Mint épületenergetikai tanácsadó, energiatakarékosság szempontjából miként fogna hozzá egy saját, új lakóház tervezéséhez? Melyek lennének azok a kérdések, amelyekre válaszokat keresne még a tervezési fázisban?
– A legfontosabb a jó építészeti terv készítése. A tervet nem szabad csak egy építési tervdokumentációra redukálni, amit a hatóság kér. A vázlatterv, elvi engedélyezési és építési tervdokumentáció, mind fontosak. A kivitelezési dokumentációnak tartalmaznia kell az energiahatékonysági tervezést, épületenergetikai modellezést, amely a jó lakókomfort és alacsony energiafelhasználás sarokköve kell legyen, és ennek alapján történik az épületgépészeti tervezés. A részletrajzok, amelyek a hőhídmentes és a légzáró épületburok- kivitelezést segítik elő, szintén a terv elengedhetetlen része kell legyen.
– Ugyanilyen megközelítésbe, hogyan kezdene neki egy már elkészült/felhúzott ház, lakás átalakításához, felújításához az energiatakarékosságot tartva szem előtt?
– A meglévő épület, lakás energetikai felújítását mindenképpen egy állapotfelméréssel kell kezdeni. Meg kell vizsgálni, hol történnek az energiaveszteségek. A blower door vizsgálat alkalmával megmérjük, hogy mekkora az infiltrációs veszteség az épületburkon keresztül, illetve meghatározzuk a szivárgási pontokat. Fontos a hőhidas helyek és a szigetelések (ha egyáltalán van) rögzítésének a vizsgálata. Ugyanakkor a létező épületgépészeti berendezések állapotát is fel kell mérni. A vizsgálatok eredményeit felhasználva következik a felújítási terv elkészítése.